Udmurdid on soome-ugri permi rühma kuuluv rahvas, kes elavad valdavalt Ida-Euroopas Volga lisajõgede Kama ja Vjatka vesikonnas. Administratiivselt paiknevad udmurtide asualad Venemaa Föderatsiooni Udmurdi Vabariigis ehk Udmurtias, samuti Permi krais, Kirovi oblastis ning Baškortostani ja Tatarstani Vabariikides. Udmurtide põhilised traditsioonilised tegevusalad on maaharimine ja loomakasvatus. Rahvakultuuris võib suuremaid erijoone täheldada põhja- ja lõunapoolse Udmurdimaa vahel. Udmurtide lähimad keelesugulased on põhja pool elavad komid.
2021. aasta Venemaa Föderatsiooni rahvaloendusel pandi kirja 386 465 udmurti. Võrdlusena veel 2010. aastal nimetas end udmurdiks 552 299 inimest. Ka emakeeleoskus on vähenemas – vastavalt rahvaloenduse andmetele oskas udmurdi keelt 255 877 inimest, kes moodustavad umbes 66% kõikidest end udmurdiks pidavatest inimestest. Udmurdi identiteedi ja keeleoskuse kahanemise põhjused peituvad süstemaatilises riiklikult suunatud venestamises, mis hõlmab erinevaid igapäevaelu valdkondi (haridus, asjaajamine jne). Nii näiteks moodustavad Venemaa Föderatsiooni Udmurdi Vabariigis nimirahvus udmurdid tänapäeval alla 30% kõigist regiooni elanikest. Samas ei saa viimase rahvaloenduse andmeid päris kriitikavabalt võtta, kuna need arvud ei kajasta paljusid inimesi. Eneseidentiteet ja emakeele kasutus on tugevamad külades, linnades on aga assimilatsiooniprotsessid tugevamad.
Hoolimata raskustest on udmurtidel võrreldes paljude teiste Venemaa soome-ugri rahvastega praeguseks kujunenud kõige mitmekesisem kaasaegne kultuur. Enim rahvusvahelist tähelepanu sai udmurdi kultuur 2012. aastal, mil udmurdi ansambel Buranovskije Babuški (udmurdipäraselt Брангуртысь песянайёс) esindas Venemaad Eurovisiooni lauluvõistlusel udmurdi- ja inglisekeelse lauluga „Party for Everybody“, pälvides teise koha.
Loode- ja Põhja-Udmurtias elav rahvarühm bessermanid kõnelevad ühte udmurdi keele murret. Arvatakse, et tegemist on kunagiste volgatatarlastega, kes võtsid ajapikku omaks udmurdi keele ja rahvakultuuri. 2021. aasta rahvaloenduse järgi elas Venemaa Föderatsioonis 2036 bessermani.
Eestis elas 2022. aasta andmetel 180 end udmurdiks pidavat inimest. Siin tegutseb kaks udmurtide ühingut – Ošmes (‘Allikas’) Tallinnas ja Yumshan Gur (‘Peoviis’) Tartus.
Eesti keeles pakuvad udmurtide kohta põhjalikumat teavet Fenno-Ugria Asutuse koduleht, Eesti Rahva Muuseumi koduleht, Eesti Rahvaluulearhiivi koduleht ning Vikipeedia. Eestlastest on udmurdi rahvakultuuri uurinud etnograaf Aleksei Peterson ning folklorist ja usundiuurija Aado Lintrop.
Ansambel Kännu Peal Käbi repertuaaris on udmurdi rahvalaul “Um ljukiške”.
Eesti-udmurdi sõnaraamat
Eesti Keele Instituudi koostatud eesti-udmurdi sõnaraamat
Udmurdi keele tutvustus (inglise keeles)
Udmurdi keele videokursus (vene keeles)
Udmurdi keelekorpus (inglise keeles)
Удмурт кылдунне
Udmurdi keele ja kirjanduse õppimise portaal
Удмурт дунне
Udmurdikeelne ajaleht
Воршуд
Viki-entsüklopeedia udmurdi kultuuri kohta (vene ja udmurdi keeles)
Ar-God
Folk, maailmamuusika
Bobolenin
Rokk
Ladi Sveti
Pop
Facebook / Soundcloud / Spotify / VKontakte
Post-dukes
Folktronica
bandcamp / Soundcloud / Spotify / VKontakte
пушнер
Elektrooniline ambient, trip hop
Spotify / Youtube / Apple Music / VKontakte
Hõimulõimede koostatud udmurdikeelsete laulude esitusloendid Spotifys ja Youtube’is
Helisev sügis (Жингрес сӥзьыл)
Teleteater, Venemaa, 1991
Maasikad-muulukad (Узы-Боры)
Venemaa, 2011
Youtube / Udmurdikeelne Vikipeedia / Venekeelne Vikipeedia / Ingliskeelne Vikipeedia
Viisud (Лапти)
Venemaa, 2013
Pesa (Пузкар)
Venemaa, 2014
Ema (Анай)
Venemaa, 2016
Karude tekkimine. Udmurdi lugu
Eesti, 2016